top of page
2019d0214_125608.jpg

MARGUS MEINTART PAINTING EXHIBITION “CROSS SECTION”

On May 10 at 4 p.m., the painting exhibition "Läbillõige" by Margus Meinart, an artist from Tartu, will be opened in Kuressaare Town Gallery. The artist presents his pictures in Kuressaare for the first time: "I am very happy that I can offer a completely decent cross-section of nature in my artistic way."

The artist himself considers that cross-section is an ambiguous word. It means both overview and cutting through something. When planning the Kuressaare exhibition, he wanted to put up some installations and present a good number of works that differed from his painterly and color-centric way of painting: "I wanted to cut through my usual path and move in a slightly different direction. However, lack of time and the gallery's distance from Tartu set their limits. I finished some new paintings, but the installations will have to wait for their time." Thus, the main focus of Meinart's exhibition remains on meaning - an overview.

Margus Meinart was born in 1969, from 1991 to 1996 he studied at the Konrad Mäe Atelier (Kunstiühing "Pallas" Studio), he also received a furniture designer and restorer diploma from the Tartu Higher Art School. He received his painting education under the hands of Kaja Kärner, Heldur Viires and Lembit Saarts. In 1994-1995, he did an internship at Nansenskolen (Norsk Humanistisk Akademi, rural) in Norway.

Margus Meinart received the "Pallas" scholarship in 1998, as well as the Aino Järvesoo scholarship. He has been a member of the "Pallas" Art Society since 1994, Meinart also belongs to the Tartu Artists' Union and the Tartu Restorers' Club.

The main element and driving force of Meinart's paintings is color, it is through color that he characterizes people, relatives, friends and also completely unknown personalities. Due to these and many other good artistic qualities, Margus Meinart has been selected as a jury member of the Eerik Haamer Art Award.

According to art historian Krista Piirimäe, he is one of Estonia's strongest colorists: "For each work, he tries to show how to capture something characteristic in the face of the subject with a new color combination. Sometimes he chooses putty, sometimes a brush, he also tries different textures and styles. He paints according to a secretly taken photo until he recognizes his friend on the canvas as well."

Meinart has had personal exhibitions in Estonia, Germany, Belgium and Norway, and he is considered one of the strongest painters among New Pallasians.

The painting exhibition "Cross section" will remain open until June 8, 2019.

6. november 2018

Krista Piirimäe

kunstiajaloolane

 

Septembri lõpus oli kultuuriklubis Promenaadiviis juttu järgmisest näitusest, Margus Meinarti (49) figuuride väljapanekust. Ta väitis, et see šokeerib mind. Meinart on tänu oma superheale värvimeelele loonud suurepäraseid lillepilte, aga ka üllatuslikult häid portreid, kus koloriidist olulisem on oskus edasi anda ilmeid ja karaktereid. Hakkasin mõtlema, kuidas ta figuure teeb, pole ühtegi näinud.

Näituse avamisel saingi šoki, nagu autor oli ennustanud. Nägin figuure, aga milliseid!

Need meenutavad rohkem nukke kui inimesi, riidest nukke, mis on vatti täis topitud ja millel puuduvad käe- ja jalalabad. Ümmargused pead on kaetud valge parukaga, näod mitte midagi ütlevad, kui välja arvata pärani laulvad suud. Proportsioonivead, kohmakad poosid. Ei saa aru, millega nad tegelevad. Ah jah, figuur ristil võib-olla Kristus ja ühel teisel võib olla püha õhtusöömaaeg.

Aga miks ma üldse kirjutan neist justkui mõttetutest figuuridest? Mu soov kirjutada on sama salapärane kui nende joonistuste saamislugu.

Muidu õli ja akrüüli kasutanud Meinart otsustas ühel hetkel 2011. aastal Brüsselis elades osta kriitpastellid. Ta hakkas huupi joonistama, lootes ei tea kust tulevale inspiratsioonile. Ja järsku midagi pakitseski alateadvuses. Need olid lihtsalt inimesed ja ei midagi rohkem. Pealkirjad pani kunstnik selle järgi, mida need alateadvuse sünnitused talle meenutasid. Ühele kujule ta joonistas risti taha.

Tema näituse «Brümenaad» (sõnadest Brüssel ja Promenaad) avakõnes mainisin, et ürpides figuurid mõjuvad androgüünsena, kuid kunstnik olevat siiski mehi kujutanud. Alasti figuurid on rõhutatult sootunnustega, naised kohe erakordselt lopsaka alakehaga, konkureerides selles valdkonnas Stanislav Netšvolodovi looduga.

Nendest stoilistest suure üldistusega kujutatud olenditest õhkub mingit salapärast jõudu. Margus Meinarti figuraalkompositsioonides on stiili.

Näitust «Brümenaad» saab kultuuriklubis Promenaadiviis (Ülikooli 1) vaadata 12. novembrini esmaspäevast reedeni alates kella 18st. 

Margus Meinarti poeetiline Viljandi

28. november 2018,

Enn Siimer, kriitik

Viljandi kultuuriakadeemias kunstiõpetaja eriala magistrantuuris õppiva Tartu kunstniku Margus Meinarti Kondase keskuses väljapandud näitus Viljandi vaadetest on tagasihoidlik – koosneb vaid paarikümnest tööst.

Asudes keskuse raskesti ligipääsetaval teisel korrusel, on sel ometi mingi lummav mõju inimesele, kes ei tunne Viljandit mitte ainult ilmsi, vaid ka paljudelt teistelt piltidelt.

See lummus tekib omapärasest värvi- ja objektikäsitlusest. Margus Meinart ei püüa detaile. Ta ei maali pehmelt ja pintsliga, vaid eri laiusega spaatlitega. Üleminekud ühelt intensiivselt värvilt teisele on järsud ning see jätab vaataja fantaasiale ja kujutlusvõimele piisavalt ruumi, lastes samas aimata ka kunstniku taotlust.

Tekkiv tunne on poeetiline – ükskõik, mida me sellesse sõnasse ka ei mahutaks. Meinarti maalid on poeetilised ja mitte ainult Viljandi vaataja silmis.

Mulle näib, et nende piltide najal oleks lastelegi hea selgitada, mis teeb ühe maali (võrreldes foto või postkaardiga) eriliseks. Mis annab kunstile imepärase omaduse haarata vaatajat, ärgitada tema fantaasiat.

Ka üks näiliselt lihtne pintslitõmme võib olla kummaliselt köitev. Kui see paneb tööle vaataja kujutlusvõime.

Neist piltidest hoovab armastust meie linna vastu. Ja nii vaatangi meile kõigile hästi tuntud tänavaid, maju ja torne, mis on ometigi hoopis teistsugused, kui oleme harjunud neid nägema. Teistsugused oma värvi, kuju ja kontuuri poolest ning seetõttu erilised.

 

Raudsed närvid

2. - 30. november 2017

Jõgeval Betti Alveri muuseumis avati nädal tagasi Margus Meinarti maalinäitus “Raudsed värvid”. Näituse pealkirjas sisaldub vihje Betti Alveri loomingule: tal on kirjutanud luuletuse “Raudsed närvid”.

Tartlane Margus Meinart on kunstihariduse omandanud Konrad Mägi ateljees, mis tänini Tartus tegutseb. Seal õppis ta aastatel 1991-1996 ja see on jätnud jälje tema kunstimõistmisele: värv on tema jaoks see, mis pildi sisu edasi annab, ning pilt kõneleb enda eest, sõnu pole sinna juurde vaja.

Margus Meinart / “Viljapuuaed” / 27.07.–19.08.2017 / Monumentaalgalerii

Add Date here

Neljapäeval, 27. juulil 2017 kell 18.00 avab Kunstiühing „Pallas” Tartu Kunstimaja monumentaalgaleriis Margus Meinarti portreedenäituse „Viljapuuaed”.

Meinarti maalide põhielement ja kandejõud on värv. Just värvi kaudu iseloomustab ta inimesi, sugulasi, sõpru ja tuttavaid, tuntud ja tundmatuid isiksusi. Mõni neist on sisenenud tema portreedesse otsekoheselt ja tabatud vahetult, mõni jälle justkui ümber nurga, kõveruse kaudu.

Margus Meinarti maalinäitus “Kondamine”

Add Date here

Margus Meinarti maalinäitus “Kondamine”

Kondase Keskuses on 17. novembrist kuni 18. detsembrini avatud Margus Meinarti maalinäitus “Kondamine”. Margus Meinart on tundlik maalijanatuur, kelle intuitiivselt sündinud värvile allutatud väljapanekus leidub Viljandi vaateid, portreid, abstrakte ja lilli. Viimasel ajal on ta oma loomingus liikunud enam ekspressiivsuse, lihtsustamise ja kerguse poole.

Mitmetahu(ka)lised mõtted monumentaalis

Autor: Anu Tokko Avaldatud: Laupäev 21. september 2013

Margus Meinarti näitusel «Mitmetahu(ka)line» Tartu kunstimaja monumentaal­galeriis saab 22. septembrini nautida kunstniku vaimurikkaid värvimüsteeriume.

Margus Meinart (s 1969) on Tartu Kunstnike Liidu ja kunstiühingu Pallas liige. Kunsti on ta õppinud Konrad Mägi ateljees ning Tartu kõrgemas kunstikoolis, Tartu kooli on ta täiendanud ka õpingutel Norras ning Ameerika Ühendriikides...

MARGUS MEINART ja MARIS TUULING Maalid

Haus Galerii 03.06.2003 - 27.06.2003

Margus Meinart (1969) ja Maris Tuuling (1968) on kunstnikud, kelle tegevus ning looming oleks enne Teist maailmasõda püsinud kunstimaailma tähelepanu keskpunktis. Ent pärast Nõukogude võimude otsust hävitada “Pallase” maalikool (seda nii kooli kui koolkonnana) ning pärast nihkeid 1990ndate aastate kunstimaailmas on nii Meinarti kui Tuulingu looming harvanähtavalt jõuline ning veenev viibe maalikunsti traditsioonide poole.

Margus Meinarti põnevad värvilised otsingud

Enn Lillemets Avaldatud: Neljapäev 28. juuli 2005

Äsja oli Tartu kunstimaja mõlemal näitusekorrusel vaadata rahvusvaheliste hansapäevade puhune «Tartu aeg», mis oli koostatud Tartu-motiivilisist maalest läbi aegade. Lõviosa markantsest väljapanekust langes loomuldasa Pallasele.

Värvirõõm ja - pidu Klee klaaskübara all

Autor Indrek Hirv Avaldatud: Pühapäev 8. juuni 2003

Lugesin kunagi välismaadel hulkudes artiklit Paul Klee värviteooriast. Artikli autorit ja ajakirja nime ma ei mäleta, küll aga Klee teooriat. See toetus üldjoontes Kandinsky omale, aga oli kuidagi õhulisem ja poeetilisem, ka pisut eneseirooniline - «Klee klaaskübar» paistabki olevat Klee enese poolt oma analüüsimeetodile pandud nimi.

Pallase stipendiaadid avasid eile ühisnäituse

Tartu Postimees Esmaspäev 9. juuni 2003

Näituse «Värvivõtmed» kunstnikke Katrin Moorat, Allan Gullit, Margus Meinartit ja Maris Tuulingut ühendab väljapaneku ruum Tartu kunstimaja esimese korruse galeriis ning kunstiühingult Pallas erinevatel aegadel saadud stipendium.

Kujundaja purustas pähkli ülevaatlikuks näituseks

Liisi Pabstel Avaldatud: Reede 3. jaanuar 2014

Tartu kunstimajas jõulude eel avatud aastalõpunäitus kujutab endast väga erinevate kunstiteoste kompotti ning annab väga hea ülevaate hetkeseisust Eesti ja Tartu kunstis, kuna esindatud on üle saja looja.

Näituse kujundaja Andrus Joonas, kes nimetas säärase seinast seina näituse kujundamist üsna kõvaks pähkliks, on teinud väga head tööd: teosed on orgaaniliselt kokku sobitatud.

Erfolgreiche Ausstellungseröffnung in der Botschaft Estlands

Von Ülo Salm, Berlin11. Feb 2014

 Am 6. Januar eröffnete die Estnische Botschaft in Berlin eine Ausstellung mit Werken des aus Tartu stammenden und derzeit in Brüssel lebenden Malers Margus Meinart. Der Zeitpunkt schien insofern etwas ungünstig gewählt, als am selben Abend die Internationalen Filmfestspiele (die Berlinale), begannen. Auch wenn dieser oder jener deshalb den Besuch der Vernissage versäumte, waren zahlreiche Gäste erschienen – und es hat sich gelohnt.

Margus Meinart "On rõõm teid kohata"

28. juuli 2007 Tartu

Margus Meinart (s.1969) on maalimist õppinud Konrad Mäe Ateljees legendaarsete kunstnike Kaja Kärneri, Heldur Viirese ja Lembit Saartsi käe all aastatel 1991-1996 ning täiendanud end nii Norras kui ka Ameerikas. 1998. aastal omistati kunstnikule Tartu Kunstiühingu Pallas preemia. Antud ekspositsioon on kunstniku kümnes isikunäitus. 

Please reload

bottom of page